TWITTER’IN NASCAR HAMLESİ

Öncelikle belirtmek lazım ki NASCAR’ın ne menem bir şey olduğunu anlayabilmiş değilim. 2 -  4 saat süren ve deli danalar gibi aynı pistte 900 beygir gücündeki arabaların birbirine çarpmaları dışında bir heyecanı olmayan bir sporu nasıl koca bir ülke soluksuz izliyor anlayabilmem mümkün değil. Hele ki TV’den bile izlenmesini anlamıyorken (başka bir şeyle ilgileniyorken ya da arkadaş ortamında TV’de açtık arka planda dursun vs) her yarışa ortalama 30 – 40 bin kişi gider hiç aklım almıyor.

 

Bugün NASCAR ile ilgili yazmamın sebebi de bu anlayışsızlıklarıma bir anlam yüklemek değil. Bu kadar çok kişinin takip ettiği yarışlarda sosyal medya devi Twitter bir anlam bulmuş olacak ki (çok acayip rakamlarla takip ediliyor olması olabilir) bu senenin planlarına NASCAR’ı dâhil etmişler.

 

Bildiğiniz üzere özellikle ABD’de sosyal medyada spor müsabakalarının yayınlanması ile ilgili bazı adımlar atılıyor. Twitter geçen sene Amazon ile girmiş olduğu NFL yayınları yarışını kaybettikten sonra bu alandan o kadar da kolay çekilmeyeceğinin sinyallerini NASCAR’ın sponsorlarından biri olarak gösterdi.

 

Spor izlerken ikincil bir ekran kullanımı artık sıradanlaştı. Stadyumlarda bile insanlar önlerinde oynanan müsabaka hakkındaki yorumları takip edebilmek, fotoğraflarını paylaşmak gibi nedenlerle yüksek hızlı wi-fi talep eder oldular. Twitter da bu “second screen” adı verilen ikincil takip mekanizmasında oldukça rasyonel bir adım attı NASCAR ile birlikte.

 

Bu sezon yarışları ile birlikte artık NASCAR yayınlarını TV’den takip ederken, aynı zamanda NASCAR’ın resmi Twitter hesaplarına ulaşarak favori yarışçınızın aracındaki kameralardan (farklı açılarla birlikte) yarışı izleyebileceksiniz.

 

Videolardan da görüleceği üzere oldukça enteresan açılar yakalanabiliyor bu kameralarla. Formula 1’den aşina olacağınız bu kameralara istediğiniz özgürlükte erişim oldukça havalı aslında.

 

NASCAR’ın bu sponsorlukla birlikte hem taraftar etkileşimini arttırmayı hem de azalan genç takipçi sayısını arttırmayı hedeflediğini belirtmekte fayda var. NASCAR hâli hazırda geçtiğimiz yıllarda da bu konuda önemli adımlar atıyordu.

 

Gelişen sosyal medya ile birlikte artık genç nesil arasında geleneksel sporlara olan ilgisinin azaldığı herkesin malumu. Avrupa ve özellikle Amerika bu konuda çok ciddi yatırımlar ve araştırmalar yapıyorlar. Buna bağlı olarak da birçok deneysel anlaşmaya da imza atıyorlar. Bakalım bu işbirliği onlara istediklerini verecek mi? Bizim buradan çıkarmamız gereken ise ülkemizde de gençlerin spora yönelik azalan ilgisi için neler yapılacağı olmalı herhalde. Bununla ilgili ne yazık ki çok fazla çalışma yapıldığını söylemek ise zor.

X