Star Wars Evreninde Spor:

Zaten son bir senedir her bir yanımız Star Wars olmuştu. Star Wars markalı portakallar bile gördük. İlki 1977 yılında vizyona giren serinin bugüne kadar gelen 6 filmini izlemekten kendini alıkoyabilen insan türlerine halen rastlanıyor olsa bile duymayanların türü tükenmediyse tükenmek üzeredir. Kesin bilgi yayalım.

Sonuç itibariyla hemen hepimiz Darth Vader’a, Jedi’lara ve ışın kılıçlarına, uzay gemisi kapışmalarına, asi Han Solo’ya ve sayısız garip tür uzaylı ırkına aşinayız. Peki ama aslen 100’den fazla kitabın içine sığdırılan, on binlerce ırk, binlerce gezegen ve milyarlarca canlı ile Star Wars evreninde sporu görmüyor olmamız hemen hiç olmadığı anlamı mı taşıyor? Geliyor İlber Hoca repliği… Pek tabi geniş bir toplum ve pek çok sosyal kültürün var olduğu tüm Star Wars evreninde de aynı dünyamızdaki gibi bireysel ve takım becerilerine dayanan, muhteşem arenalarda veya doğada süregelen, milyarlarca kişi tarafından canlı veya televizyonlardan izlenen sayısız spor organizasyonu mevcut. Ünlü takımlar, efsane sporcular ve hatta yasal ve yasa dışı bahisleri ile bildiğimiz spor dünyasından hiç de farkı yok aslında. Tabi biraz daha vahşi, tehlikeli ve zaman zaman ölümcül olabilmeleri dışında.

Sportsnsports olarak Star Wars evreninin sporları neye benziyor sizin için biraz araştırdık;


HIZ YARIŞLARI:

Çok çok uzak galaksinin en popüler ve bir o kadar tehlikeli sporları Hız Yarışları. Aslen bildiğimiz Formula 1, Nascar, Ralli vb. araba yarışlarının hızlı uzay zamazingoları ile yapılanları.

Podracing Hız Yarışları kategorisinin en popüleri. Büyük ihtimalle de duymuş olmanız en muhtemel olanı. Star Wars Episode I’de geleceğin Darth Vader’ı 9 yaşındaki ufaklık Anakin Skywalker’ın Jedi arkadaşlarına yardım etmek için katıldığı ve kazandığı yarış.  Kullanılan araçların saatte 800 km hıza ulaşabildiği hesaba katılırsa, hız yarışları arasında en tehlikeli olanı demek yanlış olmaz. Başarılı olmak için inanılmaz refleksler gerektiği için genelde ek duyu organları gelişmiş uzaylılar tarafından tercih edilen Podracing tarihinde yarış kazabilen tek insanın Anakin Skywalker (aka Darth Vader) olduğunu söylersek meraklıları için güzel bir dip not olur sanırım.Hız yarışlarının farklı tarzlarına ise Swoop Racing ve Boonta Racing olarak rastlanabilir. Podracing ile aynı mantık üzerine kurulu olan bu yarışların en büyük farkı Podracing’in ölüm oranı ve yasa dışı karteli çok büyük olduğu için daha efendi bir hale getirilerek gelişmiş medeni gezegenlere adapte edilmiş olmasıdır.

Hız Yarışlarına son örnek The Cloud City Grand Prix olacak. Bu da hızlı ve maceraperest pilotların bulut arabaları ismini verdikleri uçan araçlarla gökyüzünde yaptıkları yarışlar. Bir nevi 'Uzay gemisi yaptık karada ne işimiz var' kafası.


AYAKLAR ve HAYVANLAR VARSA SPOR DA VAR:

Yoda’nın da diyeceği gibi yapılmaz yarışlar sadece araçlarla :) Zamanın başlangıcından itibaren Star Wars evrenindeki, gerek 2 ayaklı gerekse 14 ayaklı olsun, tüm canlılar daha hızlı olmak için yarışmışlardır. Koşmalar, yuvarlanmalar, zıplamalar, sürünmeler ve aklınıza gelebilecek pek çok vücut hareketi üzerine kurulu sportif yarışmalar her zaman yüksek sayıda izleyici ve kumarbaz çekmeyi başarmıştır. Ve pek tabi binicilik yarışları da ziyadesiyle Star Wars evreninde mevcuttur. (E bunu da insan yazdı sonuçta :) Ronto Yarışları, Odupiendo Yarışları ve Drainsweeper Yarışları, hayvanların binek veya yarışçı olarak kullanıldıkları en bilindik olanlarıdır.

TOPLU OYUNLAR:

Deli misiniz tabiki uzay da olsa topla oynuyorlar :)  Ama dünyamızdan farklı olarak en popüler top oyunlarını ayakla oynamıyorlar ayrıca ziyadesiyle vahşi ve tehlikeliler. Örneğin yedişer kişilik takımların topu karşı kaleye sokmak için yarıştığı ve Amerikan futbolunu bile yanında parkta bir gezinti gibi bırakacak kadar sert olan Smashball. Ama bir de Galaktik Ligi olan Shockball’u duyana kadar bekleyin. Elektrik yüklü bir topla oynanan Shockball’un amacı karşı takımın oyuncularını topla vurarak bayıltmak. Topu tutmak için özel eldivenler ve sallayıp atmak için de özel el küreklere ihtiyaç duyulan oyunda, kazan takım ise maçın sonunda ayakta kalmayı başaran oyuncu sayısına göre belirleniyor.

3 boyutlu sahalarda iki hakemle oynanan Zoneball,  düşük yer çekimli özel kapalı sahalarda oynanan Wegsphere, gol atıp sonunda kazanmak için her türlü sertliğin ve hilenin mübah sayıldığı ve genelde birkaç kişi ölmeden bitmeyen Huttball, gezegenlerin birbirleriyle kapıştıkları Limmie, canlı topla oynanan (kinaye yok baya bildiğiniz top şeklinde uzay yaratıklarla oynanıyor) ve doridlerinde oyuncu olarak katılabildikleri Nuna-ball ve Gulliball Star Wars evrenin diğer pek popüler top sporları arasında yer almaktadır.

BOKS VE DÖVÜŞ SPORLARI:

Ve geldik uzaylı da olsa insan da olsa herkesin birbirini tepelemek için birebirde kapıştıkları sporlara. Dünya tarihindeki dövüş sporları ile en çok benzerlik gösteren sporlar işte burada karşımıza çıkıyor. Örneğin 'kendine güvenen ringe gelsin' mantığında olan Petranaki Roma döneminin gladyöter dövüşlerinin uzay versiyonu diyebiliriz. Shockboxing ise bugünün en popüler sporlarından boksun neredeyse kopyası. Tabi boksörlerin giydiği eldivenlerin elektrik şoku veriyor olması dışında. (Uzaydayız sonuçta o kadar da farkımız olsun di mi?) Öte yandan Jedi dövüşçülerinin de katılım gösterdiği ve hatta yenilebildikleri Teräs Käsi daha elit ve popüler bir başka çıplak el (başka türlü nasıl yenecek bir Jedi’ı zaten) dövüş sporu.


Son olarak bu genel kapsamlar dışında da yüzme, yer çekimsiz yüzme (bakmayın öyle uzay işte), su hokeyi, jet sörfü, motor sörfü, kayak, buz kayağı, dağ tırmanışları gibi türlü türlü doğa şartlarına adapte edilmiş sporları da çok çok uzak galaksilerde bulmak mümkün.

Sonuç itibarıyla dememiz o ki Star Wars evreni görüldüğü gibi sadece savaşlardan, ışın kılıcı dövüşlerinden ve diktatörlük hırsı peşinde koşup uzay üssü yapıp gezegen patlatmalardan ibaret değil. Bunlar da zevkli tabi ama hayatın olmazsa olmazı spor insanın ve uzaylının olduğu her yerde kendine en popülerinden konum edinmiş durumda.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazının da esinlendiği ve bilgi kaynağı olarak kullandığı aşağıdaki linkleri ziyaret etmenizi öneririm.

http://www.starwars.com/news/this-is-podracing-sports-in-the-star-wars-galaxy-part-1
http://www.starwars.com/news/take-me-out-to-the-ballgame-sports-in-the-star-wars-galaxy-part-2
http://starwars.wikia.com/wiki/Category:Sporting_events

YAZAR: Alper GARAN

X