RONALDO MESSİ’YE SİNEMADA DA MI RAKİP OLUYOR ?

 


Geçtiğimiz Ocak ayında gösterime giren Messi’nin biyografi tadındaki hayatı IMDB film sitesinde 7.6 puan ile belgesel alanında hatırı sayılır bir puan başarısı elde etmiş oldu. Yönetmen Álex de la Iglesia’nın, Messi'nin çocukluk arkadaşları, öğretmenleri, altyapıda birlikte top koşturduğu takım arkadaşları ve geçmişinden birçok kişiyi bir akşam yemeğinde bir araya getirmesi ve konuklara sohbet tadında sorular sorarak röportaj yapması sonucu ortaya Messi filmi çıkmış oldu. 90 dakikalık belgesel film, Messi’nin çocukluk yılları, hormon tedavisi ve erken yaşta yaşadığı sıkıntılar, Rosario’dan kopup Barcelona’ya geliş süreci ve yoktan var olduğu tüm aşamaları içererek, nasıl bir dünya yıldızı futbolcu olduğunun vurgusunu yapıyor. Film, eleştirmenler tarafından başlarda Emir Kusturica’nın Maradona by Kusturica filmi ile kıyaslanmaya çalışılmış olsa da, sadece futboldaki başarıları ve kupaları ile anlatılamayan Maradona’nın, saha içinden çok saha dışı hayatı ve sosyal eylemlerinden beslenen ve Kusturica’nın yıllarca Maradona’yı adım adım takip ederek çektiği bu filmle kıyaslanması söz konusu bile değildi.

                               

Ronaldo, 9 Kasım 2015 günü tüm dünyada aynı anda vizyona girecek filmi için oğlu Cristiano Jr. ile kamera karşısında unutulmaz ve çok özel anlar yaşadığını dile getirdi. Filmin tanıtımında yer alan, 'Ronaldo’nun futbolda dünyanın en iyisi olduğu' gibi iddialı açıklamalar da filme çekilen dikkatleri arttıracak cinsten.Ancak şimdi gözler önüne serilecek olan hayat, hala popülaritesi süren Messi filminin ardından, Ronaldo’nunki olunca, sosyal medyada acımasız kıyaslar ve yorumlar havalarda uçuşmaya başladı bile. Messi fanları filme gitmeyi protesto edip, Ronaldo’yu kıskançlıkla suçlarken, Ronaldo severler tarafından film çoktan kaçırılmayacaklar listesinde üst sıralarda yerini aldı. Film daha vizyonla buluşmadan, ön gösterimlerden övgülerle ayrılmaya, gazete ve dergilerden olumlu eleştiriler almaya başladı.  


Kısa bir hatırlatmayla söz konusu 3 filmin künyesine göz atmak gerekirse;


Maradona by Kusturica (2008)     Yönetmen: Emir Kusturica     IMDB Puanı: 6,7


Messi (2014)        Yönetmen: Álex de la Iglesia                       IMDB Puanı: 7,6


Ronaldo (2015)     Yönetmen: Anthony Wonke                         IMDB Puanı: ? ?


Bakalım Barcelona ile Real Madrid takımlarının yıldızlarını kıyasıya yarıştıracak olan yeni filmin sahalara yansımaları nasıl olacak?
Beyazperdede sağlanan başarı kıyası kimin daha iyi bir futbolcu olduğunu mu yoksa kimin daha fazla başarıya imza attığını mı simgeleyecek?
Kimin hayat hikayesi daha dikkat çekici?
Kim daha başarılı?
Kim daha iyi bir futbolcu?
Kim daha iyi bir film yıldızı?
Kim! Kim! Kim!


Yazar:  GİZEM SEZEN


X