DÜNYA’NIN EN ESKİ FUTBOL TURNUVASI YENİLİKLERE ÖNCÜLÜK EDİYOR

 

 

 

Bildiğiniz üzere İngiltere FA Cup Dünya tarihindeki en eski futbol turnuvası (hepimiz bunu zaten biliyorduk değil mi?). 1871 yılından beri düzenlenen turnuva İngiliz futbolunun en prestijli kupasıdır ve takımlar için çok ayrı bir değeri bulunmaktadır.

 

Şimdi bu “en eski” turnuvanın organizatörlerinin yepyeni bir derdi ortaya çıkmış; yeni nesle ulaşabilmek.

 

Eğer bu satırları düzenli takip ediyorsanız konvansiyonel sporların son zamanlarda genç nesle ulaşmakta yaşadığı problemleri okumuşsunuz demektir.

 


Basketbolundan futboluna, tüm popüler sporların ortak derdi yeni neslin ilgisine nail olamamaları ne yazık ki. Teknoloji çağı ile birlikte içerik üretme ve bu içeriği tüketme konusunda çok hızlı olan “millenials” ve onları takip eden Z kuşağı için bu sporlar yeterince ilgi çekici değil! Çünkü teknolojideki hızı yakalayabilmiş değiller. Bütün haftalarını hafta sonu oynanacak maçları bekleyerek geçirmek istemiyorlar. Tüketim onlar için bir ihtiyaç ve içeriğe hemen ulaşıp hemen tüketmek istiyorlar. Ne kadar doğru ne kadar yanlış tabi ki tartışılır ama durum bu ve buna uygun hareket etmeyen her kim olursa olsun – futbol bile olsanız – onların ilgisini çekemiyorsunuz.

 


O halde FA Cup ne yapmış ona bakalım. Genelde bu gibi spor organizasyonları gençlerin ilgisinin bilgisayar oyunlarında olduğunu düşünerek (ki doğrudur) oyun sektöründe fark yaratmaya çalışıyorlar ilgi toplayabilmek için. FA Cup ise bu kolaycılığa kaçmamış. Bir grup influencer ile anlaşarak (modacı, oyuncu, moda bloggerı, müzisyen, vs) onlardan kendi alanlarında FA Cup öğesini kullanarak içerik üretmelerini ve bunu ortak platformlardan paylaşmayı tercih etmiş.

 

Projenin neticelerini mayıs ayında aldıktan sonra tekrar bir analiz yapmakta fayda var. Ancak, FA Cup’ın yapmış olduğu bu yenilikçi bakış açısı tüm spor kulüplerine örnek teşkil etmelidir. Yeni neslin ilgisini çekebilmek için artık sadece yerinde durup top oynamak yeterli değil. Belki bununla büyüklerimizi kandırabilirsiniz ama bizi değil J bu nesle ulaşmak için çaba göstermelisiniz. Yoksa rakibiniz çok, geride kalırsınız!

 

 

 

 


X