CITY FOOTBALL GROUP'TAN YEPYENİ BİR LOUNGE

Futbol kulüplerinin stadyumlarını gezme şansınız olduysa en heyecan verici yerlerden birinin sahaya çıkış tüneli olduğunu bilirsiniz. Genellikle kulüplerin kazandığı kupaların, taraftarlarıyla bütünleştiği karelerin ya da başka özel anların olduğu, rakiplere korku ve kendi oyuncularına motivasyon verdiği yerlerdir.

 

Geçtiğimiz hafta oynanan Manchester City – Everton maçı ile başlayan dönemde artık City stadyumu için yukarıda yazdığımız şeyleri görmeniz mümkün değil. Zira artık City tünelinde tek taraflı camlar bulunuyor sadece. Bu tek taraflı ayna şeklinde dizayn edilen tünelin ayna tarafı oyunculara bakmakta, diğer tarafı ise yıllık 15.000 £ ödeyen “özel” taraftarlar için ayrılmış olan Tunnel Club üyeleri tarafından kullanılıyor.


Tunnel Club, bu sezon City yönetiminin üzerine titrediği yeni VIP alanı. Sürekli olarak yaptıkları yeniliklerle stadyuma gelen taraftar sayısını arttırmaya ve gelirlerini maksimize etmeye çalışan kulübün bu özel kulübü ise oldukça prestijli.

 

Tunnel Club üyeleri, maç öncesinde kendileri için hazırlanan menüleri, ultra lüks kulüplerinde tüketirken aynı zamanda Pep Guardiola’nın antrenör ekibinden bir yetkili kendilerine o günkü maçta oynayacakları taktikle ilgili bilgi vermeye geliyor. Daha sonra soluğu sahaya çıkan koridorda alan kulüp üyeleri maça hazırlanan oyunculara birkaç metre uzaklıkta maç heyecanını yaşayabiliyorlar. Kulüp üyeleri maçı da teknik ekibin oturduğu bölümün hemen yanında kendilerine ayrılan özel koltuklarda izliyorlar. Yani başka bir deyişle maç deneyimini tümüyle oyuncu ve antrenör ekibiyle yaşıyor bu özel kulübün seçkin üyeleri.


Avrupa Futbolu’nda gün geçtikçe Amerikan spor pazarlamasının etkileri daha çok görülmeye başlıyor. Manchester’ın kırmızılarının başlattığı akıma, Arap sermayesinin kulübü satın almasıyla maviler de hızlı bir giriş yapmıştı. United’a göre hem taraftar sayısı hem de maç günü gelirleri daha düşük olan City ise bu durumu kendine çok dert etmiyor. Her geçen yıl yaptıkları yaratıcı hamlelerle yakın bir gelecekte en azından maç günü gelirlerinde ezeli rakibini yakalayacak gibi gözüküyor. Bu tarz gelir arttırıcı düzenlemeleri ülkemizdeki kulüplerde pek göremiyoruz. Ancak gördüğünüz üzere de yeni Dünya’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yurt dışında konuyla ilgili çok güzel ve ilham verici çalışmalar yapılmakta. Umarım ilerleyen dönemde kulüplerimizde de bu tarz gelir arttırıcı projeleri sıklıkla görürüz.


X