50 YILLIK MARATON

               Bu zamana kadar koşulmuş en uzun süreli maratonu Shizo Kanakuri tamamlamıştır. Başladığı maratonu tamamlaması 54 yıl 8 ay 6 gün 5 saat 32 dakika ve 20 saniye sürmüştür. “Olmaz öyle şey demeyin”, gelin olayın nasıl olduğuna bir göz atalım.


              1911 yılının Kasım ayında, 1912 Stockholm Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanmak için Japonya’ da düzenlenen yarışta 40km yi 2 saat 32 dakika 45 saniyelik rekor süre ile bitirmiş bir atlet. O yıllarda Japonya’da atletizmin popüler olmamasına rağmen bireysel çabası ve azmiyle olimpiyatlara katılmayı hak kazanmıştır.
1911 yılında Japonya'da yapılan seçmeleri rekor dereceyle geçerek İsveç'te düzenlenecek oyunlara katılmaya hak kazanan iki sporcudan biri olan Shizo Kanakuri, bir gemi ve 18 günlük tren yolculuğundan oluşan seyahatinin sonunda İsveç'e varabilmiştir. Oyunlara kadar metabolizmasını tekrar düzenlemek için sadece 5 günü kalan Kanakuri'nin toparlanma sürecine, hiç alışkın olmadığı yerel yemekler de eklenince durum biraz zorlaşır. Yarış sırasında sıcaktan oldukça bunalan Japon atlet, parkurun üzerinde bulunan bir evden kendisine ikram edilen suyu geri çevirmez. Evin bahçesinde gölgelik bir yer bulan Kanakuri, güzel de bir uyku çeker. Uyandığında bir tam günü devirmiş olduğunu fark eden Kanakuri, yaşadığı utancın da etkisiyle yarış komiserlerine haber vermeden, sessiz sedasız Japonya'ya geri döner.

            İsveçli yetkililer 50 yıl boyunca Shizo Kanakuri'nin maraton esnasında kaybolduğunu düşünürler ve Japonya'da yaşamaya devam ettiğinin anlaşılması tam 50 yıl alır. 1966 yılında bir İsveç televizyon kanalı onunla irtibata geçip şimdi yarışı bitirmek isteyip istemediğini sorar, bu sırada 65 yaşında olan Kanakuri teklifi kabul eder. İsveç'e gidip yarışı bitirmiş. Böylece yarışı bitirmesi tamı tamına 54 yıl, 8 ay, 6 gün, 5 saat, 32 dakika ve 20.379 saniye sürmüş olur.
Kanakuri yarışı bitirdiğinde şöyle demiştir: "Uzun bir yolculuktu. Buraya gelene kadar evlendim, 6 çocuğum ve 10 torunum oldu."


Shizo Kanakuri Finish çizgisini geçerken


Yazarın diğer yazıları

X