4 YILDA BİR DÜZENLENECEK YENİ BİR TURNUVA FORMATINA HAZIR MIYIZ?

 FIFA başkanı Infantino bu aralar oldukça yoğun bir toplantı gündemi nedeniyle oldukça yorgun. Son 1 haftada, tüm kıtaların futbol organizasyonları ile önce toplu sonra da ayrı ayrı toplantılar yapıyor. Gündemi tek; FIFA Kulüpler Dünya Kupası!


Hem de Infantino’nun toplantı başlıkları sadece proje ve fikirden oluşmuyor. Tam olarak firma ya da kişi ismi zikretmese de bu proje için 12 yıllık toplam 25 milyar (evet milyar, yanlış okumadınız) dolarlık bir sponsor desteğini de masaya koymuş durumda FIFA’nın patronu. Sponsorların kim olduğu sır gibi saklansa da parayı masaya koyan oluşumun bir Japon önderliğinde, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Amerika’dan yatırımcıların olduğu bir konsorsiyum olduğu belirtildi.

 

Biraz da konuşulan turnuva formatından bahsedelim; FIFA’nın Dünya Kupası formatından esinlendiği isminden malum zaten, 4 yılda 1 düzenlenecek. Esas amaç Konfederasyon Kupası’nın yerini alması. Zaten açık konuşmak gerekirse Dünya Kupası’nı düzenleyecek ülke için bir ön organizasyon hazırlığı olması dışında çok fazla anlam ifade etmiyordu kimseye. Aynı zamanda kulüplerin her sene oynadığı Kıtalararası Kupa’nın da yerini alıyor bu format. Buradaki çıkış noktası özellikle Avrupa kıtasının bu kupayı takip etmemesi ve yeterince ilgi göstermemesi.

 

Şu anda konuşulan formatta 24 takım yer alıyor; 12 Avrupa kulübü (son 4 yılın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları ve UEFA sıralamasında o sene en üstte yer alan 4 takım (eğer 4 sene içerisinde bir takım birden fazla kupa kazanmışsa sıralamadaki bir sonraki takım katılıyor), 4 Güney Amerika takımı, 2’şer adet Afrika, Asya ve Kuzey Amerika takımı, organizasyonun düzenlendiği ülkenin son şampiyonu ve Güney Amerika – Okyanusya kıtası elemesinden gelen son takım.

 

Infantino’nun hedefi bu turnuvayı 2021’de başlatmak ancak ortaklardan UEFA’nın buna önemli itirazları var. UEFA bu turnuvayı Şampiyonlar Ligi’ne rakip olarak görüyor ve aynı zamanda takvimsel olarak Uluslar Ligi’yle karşıtlık oluşturacağı itirazında. Her ne kadar 4 senede 1 düzenlenecek bir turnuvanın her sene düzenlenen Şampiyonlar Ligi’ne rakip olacağını düşünmesem de FIFA’nın da bu turnuva formatının iş yapması durumunda hemen her seneye çevirip ipleri eline alabileceği bir olasılık. UEFA haklı olarak elindeki altın yumurtlayan tavuğu vermek istemiyor ama özellikle top level kulüplerin de Şampiyonlar Ligi formatına olan eleştirileri hepimizin malumu.

 

Infantino’nun bu teklife hızlı bir geri dönüş beklediğinin de altını çizelim. Yatırımcılardan Mart ayında teklifi alan Infantino’nun cevap için sadece 60 günü var. 60 günlük bu teklife kıta temsilcileri Mayıs ayının sonuna kadar olumlu geri dönmezse teklif masadan kalkacak.

 

Son yıllarda yaz futbol takvimi kalabalıklaşmaya başlamıştı. Özellikle Avrupa’nın dev kulüplerinin Asya ve Kuzey Amerika’da oynadığı hazırlık turnuvaları ile neredeyse futbola ara vermez olmuştuk. Şimdi 2 senede 1 izlediğimiz milli maç turnuvalarına (Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası) bir de Kulüpler Dünya Kupasını eklersek sanırım herhangi bir boşluk kalmadan futbol izleyebileceğiz 365 gün! Bu biz futbol-severler için iyi bir haber olsa da futbolcu sağlığı için önemli bir tehdit oluşturacak gibi.


X